Malmö museum (ofta kallat Malmö Museer) är inte bara ett vanligt museum – det är snarare ett helt kultur- och kunskapskomplex som berättar om historia, natur, teknik och sjöfart i en och samma upplevelse. Det gör det till ett av de mest varierade museerna i Sverige och ett av de största i södra Skandinavien.

Museet är spritt över flera olika byggnader, där den mest kända delen ligger i och runt det historiska Malmöhus slott – Nordens äldsta bevarade renässansslott som fortfarande står kvar. Bara det gör besöket speciellt: man rör sig bokstavligen genom århundraden när man går mellan salarna.


En plats där historia blir levande

En av de mest fascinerande delarna av Malmö museum är hur det blandar olika tidslager. I Malmöhus slott kan du gå från medeltida fängelsemiljöer till kungliga salar och vidare till moderna utställningar.

Utställningen “Makt och prakt på Malmöhus” tar till exempel besökaren tillbaka till slottets storhetstid under renässansen, då det var både maktcentrum och plats för dramatiska historiska händelser.

Det är ett museum som inte bara visar föremål bakom glas, utan försöker återskapa miljöer och berättelser – hur människor levde, styrde och överlevde i regionen.


Teknik, vetenskap och framtid i samma museum

En annan stor del av Malmö museum ligger i Teknikens och sjöfartens hus. Där handlar det mindre om gamla kungar och mer om maskiner, innovation och framtid.

Här finns bland annat:

  • ubåten U3 som du kan gå in i
  • utställningar om fartyg och sjöfart
  • teknik, motorer och fordon
  • interaktiva vetenskapsmiljöer

Det gör att museet inte bara handlar om det förflutna, utan också om hur Malmö och regionen utvecklats till en modern industristad och kunskapsstad.


Akvarium och natur – ett oväntat inslag

En del som ofta överraskar besökare är akvariet. Där finns levande djur som fiskar, reptiler, spindlar och andra arter som gör naturdelen mer direkt och konkret än traditionella museer.

Det är särskilt uppskattat av barnfamiljer, men fungerar också som en påminnelse om hur brett museet faktiskt är: från kungliga salar till biologisk mångfald.


“Malmö – först, bäst och vackrast”

En av de mest centrala moderna utställningarna är stadshistoriska satsningen “Malmö – först, bäst och vackrast”. Den skildrar ungefär 150 år av Malmös utveckling – från industrialisering till dagens kunskapsstad.

Här får man en mer samhällsorienterad berättelse om:

  • arbetarrörelse och industrialisering
  • migration och befolkningsförändringar
  • kriser, omställning och tillväxt
  • hur Malmö blivit den stad den är idag

Det är en utställning som gör att många besökare känner igen sin egen stad på ett nytt sätt.


För barn, familjer och skolor

Malmö museum är också starkt inriktat på pedagogik. Det finns särskilda program för skolor, förskolor och barnfamiljer, där interaktiva miljöer och aktiviteter används för att göra lärandet mer lekfullt.

Det är en av anledningarna till att museet ofta ses som ett “levande museum” snarare än en traditionell utställningsplats.


En plats i ständig förändring

Precis som många stora museer är Malmö museum inte statiskt. Utställningar byts ut, byggnader renoveras och nya teman tillkommer. Samtidigt pågår också diskussioner om hur museet ska utvecklas i framtiden – både vad gäller innehåll, teknik och arbetsmiljö.

Det gör att museet hela tiden befinner sig i rörelse, vilket i sig speglar Malmö som stad: föränderlig, industriell och samtidigt historiskt rotad.


Malmö museer!

Malmö museum är inte bara ett museum, utan flera upplevelser i ett:

  • ett renässansslott fullt av historia
  • ett tekniskt och maritimt museum
  • ett akvarium och naturmuseum
  • ett modernt vetenskaps- och stadsberättande centrum

Det är just blandningen som gör det unikt. Du kan gå från att titta på medeltida rustningar till att kliva in i en ubåt – allt på samma dag.

Malmöhus slott är hjärtat i Malmö museum och ett av de mest historiskt laddade slotten i hela Sverige. Det ligger på en egen ö, Slottsholmen, omgiven av vallgrav och grönska mitt i Malmö. Redan när man närmar sig bron in till slottet får man känslan av att man kliver rakt in i en annan tidsperiod.


Ett av Nordens äldsta renässansslott

Det som gör Malmöhus slott särskilt unikt är att det räknas som Nordens äldsta bevarade renässansslott. De äldsta delarna går tillbaka till 1400-talet, när området först befästes av Erik av Pommern. På 1500-talet byggdes det om till ett mer storslaget slott i renässansstil under danskt styre.

Slottet var då inte bara en bostad, utan också:

  • militär fästning
  • administrativt centrum
  • maktsymbol för den danska kronan i Skåne

Danskt fäste – en plats för makt och kontroll

Under 1500- och 1600-talet var Malmöhus en viktig del av Danmarks kontroll över Öresund. Slottet fungerade som ett starkt riksfäste, och flera danska kungar vistades där.

En av de mest kända perioderna är under kung Fredrik II, då slottet hade sin “glansperiod” med hovliv, festligheter och politisk makt samlad inom murarna.

Det var också en plats där människor levde nära både makt och militär närvaro – soldater, ämbetsmän och fångar rörde sig i samma miljö.


Efter freden i Roskilde – svenskt slott

När Skåne blev svenskt efter Freden i Roskilde förändrades slottets roll helt.

Det blev:

  • svenskt militärt fäste
  • förstärkt med nya bastioner
  • en del av Sveriges försvar av södra gränsen

Den svenska militäringenjören Erik Dahlberg var med och utvecklade befästningarna enligt modern 1600-talsstandard. Slottet blev då ännu mer som en stjärnformad fästning med vallgravar och murar anpassade för kanoner.


Från fästning till fängelse

På 1700-talet började slottets militära betydelse minska. Det hade helt enkelt blivit omodernt som försvarsanläggning.

Då tog en mörkare period vid:

  • 1828–1909 användes slottet som fängelse
  • borggården användes för avrättningar
  • fångar hölls i torn och källarutrymmen

Den sista avrättningen på platsen skedde 1901.

Det gör att slottet idag bär på en ganska tung historia – inte bara kunglig och militär, utan också social och mänsklig.


Från fängelse till museum

I början av 1900-talet började man restaurera Malmöhus, och efter omfattande arbete öppnade det som museum 1937.

Det var då slottet fick sin nuvarande roll som en del av Malmö museum, där historia, natur och teknik möts i samma byggnad.


Vad man ser i själva slottet idag

Inne i slottsdelen finns flera olika utställningar som bygger direkt på byggnadens historia. Till exempel:

  • kungsvåningen – med salar som visar hur makten bodde
  • fängelsemiljöer – som berättar om tiden som fängelse
  • Myntergården – om den äldre historien innan slottet
  • utställningar om makt, krig och vardagsliv genom seklerna

Det gör att själva slottet inte bara är en “kuliss”, utan en aktiv del av berättelsen.


Upplevelsen i dag

Det som ofta överraskar besökare är kontrasten:

  • utanför: vallgrav, tunga murar och historisk fästning
  • inuti: moderna utställningar, ljusa salar och interaktiva miljöer
  • under: källare med akvarier och djur

Man rör sig alltså mellan flera helt olika världar i samma byggnad – från medeltida maktspel till naturvetenskap och nutida pedagogik.

Adress: Malmöhusvägen 6, Malmö, Sweden, 211 18

Källa:


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *